2019 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET 2.020 TL OLARAK BELİRLENDİ
Yayın Tarihi : 25/12/2018

2019 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET 2020 TL OLARAK BELİRLENDİ

 

     Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 10.00’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında son kez toplandı. Toplantıya, işçi kesimini temsilen Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), işveren kesimini temsilen TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) katıldı.

 

     TİSK'in ev sahipliğinde 13 Aralık'ta düzenlenen ikinci toplantıda, işçi heyetini temsil eden Genel Başkanımız ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam bir sonuç çıkmadı. Henüz erken ama TÜİK'in açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum." açıklamasını yapmıştı. Daha sonra Komisyon, ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını 20 Aralık'ta gerçekleştirmiş, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşan TÜİK, asgari ücreti "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

 

     2019 yılı için ise asgari ücret, brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Böylelikle net asgari ücrette %26,05’lik bir artış oldu. Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretli ise asgari geçim indirimi ile 2 bin 155 lira ücret alacak. 

 

     Komisyonda oy birliği ile belirlenen asgari ücret için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Enflasyon üzerinde artış yaparak işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizin sözünü tutmuş olduk." dedi. Yeni ücret ile ilgili değerlendirmede bulunan Konfederasyonumuz Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Bizim bir eşiğimiz vardı; 2 bin TL'yi aşma eşiği. Hedefimiz insanca yaşamak için bir ücret. Bu ücret mükemmel değil, ancak güzel bir ücret. Yüzde 100'ü belki mutlu etmedik ama yüzde 80’i mutlu ettiğimizi umut ediyorum” yorumunu yaptı. İşveren kesimini temsil eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, Türkiye'nin sürdürülebilir şekilde kalkınmasında büyük sorumlulukları bulunduğunu kaydederek alınan kararın hayırlı olmasını temenni etti.

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 15. 16. 17. [»] [»»]