2022 ASGARİ ÜCRET TEPSİT KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Yayın Tarihi : 01/12/2021

 

 

ASGARİ ÜCRET TEPSİT KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NDA GERÇEKLEŞTİRDİ

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında toplandı. 2022 Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun açılış toplantısı, 1 Aralık 2021 Çarşamba günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Bakan BİLGİN’in yanı sıra, TEKSİF Sendikası Genel Başkanı ve TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri  Nazmi IRGAT, TİSK Genel Sekreteri Akansel KOÇ, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN gerçekleştirdi. Bakan BİLGİN’in konuşmasının ardından TÜRK-İŞ Heyeti adına TEKSİF Sendikası Genel Başkanı Nazmi IRGAT açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanımız  Nazmi IRGAT yaptığı açıklamada, “Bu konuda ilk defa oluyor hem işverenlerimiz hem hükümetimiz hem de biz çalışanlar olarak ortak noktaya gelmiş bulunuyoruz. İlk defa enflasyon üzerinde bir artışın olmasını işverenlerimiz de kabul ediyor. Vergi oranlarının indirilmesi konusunda da mutabıkız. Toplumun büyük kesiminin umutlarının boşa çıkmayacağı herkesin memnun olacağı bir asgari ücretin ortaya çıkacağını umut ediyorum” dedi.

Genel Başkanımız Nazmi IRGAT konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Toplumun geniş bir kesimi yapılacak komisyon toplantısının sonuçlarını umutla beklemektedirler. Alınacak bu karar beklentileri karşılar, hayal kırıklığına yol açmaz, iş barışı ve toplumsal huzuru getirir. 2021 yılı fevkalade bir yıl oldu. 2020’de başlayan salgın hastalık, olumsuzluklar, çalışma yapısı değişiklikleri, uzaktan çalışma, evden çalışma, kısa çalışma, ücretsiz izin gibi uygulamaları içinde oldular. Bu insanların ücret ve gelirleri büyük kayba uğradı. Enflasyon süreci başladı.

Artarak devam eden enflasyonla birlikte milli paramız değer kaybetti, alım gücü düştü. Maalesef ülkedeki insanlar sendikal örgütlenme hakkını kullanamadığı için asgari ücreti kabul ederek işlerini korumakla karşı karşıyalar. Dünyada ve ülkemizde ucuz emek üzerine kurgulanmış çalışma sistemi var. Uluslararası rekabeti gidermenin tek yolunu ucuz emekte gördüler, bunun yanlışlığını yaşayarak görüyoruz. İçimizde akademisyen ve ekonomistler de var. İçimizde bulunduğumuz şartlarda asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin hayatını idame ettirmesi mümkün değil.

Sayın Bakanım sizden umutluyuz. Anketle beraber ortaya çıkıyor ki, bu asgari ücretin dayanılmaz hal aldığı ortaya çıktı. Bu çalışmamızın sağlıklı yol alabilmesi için çok ciddi çalışma yaptırmak durumunda kalıyoruz. Hem işveren hem hükümet ve çalışanlar olarak ortak noktaya gelmiş durumdayız. Enflasyon üzerindeki artışı işveren de kabul ediyor. Bundan da memnun kalıyoruz. Vergi oranlarının indirilmesi konusunda da mutabıkız. Artık yüzde 20-27’ler çalışanlar için adil bir vergi sistemi olmadığını kabul ediyoruz. En az ücretten vergi alınmasının sonu gelmiş olması lazım.

AGİ ile bu durumun çözülebileceğini düşünüyoruz. Çalışanlar elbette ki sosyal devlet anlayışı içinde refah devletine ulaşırlar. Milyonlarca çalışanın içinde bulunduğu zorluğun borçlanarak ihtiyaç kredileri, kredi kartlarıyla hayatlarını idame ettiriyorlar. Yapılan zamla borçlarını ödeyip ailesiyle birlikte yaşamak için mücadele edecekler. Gıdadaki artışların önüne geçilmesinin zamanı gelmiştir. Türk Lirası’nın değer kaybetmesini üzüntüyle karşılaşıyoruz. Asgari ücretin çalışan ve halkımıza hayırlı olacağını umuyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, TİSK ve TÜRK-İŞ’e olumlu yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 20. 21. 22. [»] [»»]