25. Dönem Toplu İş Sözlemesi İmzalandı
Yayın Tarihi : 09/09/2019

25. DÖNEM GRUP TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

 

            Sendikamız ile Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası arasında Mart ayından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi müzakereleri 7 Eylül 2019 tarihinde anlaşma sağlanması ile son buldu.

            Uzun bir müzakere süreci ile geçen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ilk etapta anlaşma sağlanamaması üzerine sendikamız 10 Eylül 2019 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı almıştı.

            Genel Başkanımız Nazmi IRGAT ve Genel Yönetim Kurulumuz ile ilgili şube başkanları ve teknik uzmanlardan oluşan heyet, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası yönetimi ile grev uygulama kararına günler kala, 6 Eylül 2019 tarihinde bir araya geldi. Uzun saatler süren müzakerelerin sonucunda 7 Eylül 2019 Cumartesi günü sabahın ilk saatlerinde bağıtlanan Grup Toplu İş Sözleşmesi sonucunda Teksif üyeleri hiçbir hak kaybına uğramadan sözleşmelerine kavuştu.

            Özellikle son dönemde ülkemizde fazlasıyla hissedilen ekonomik bunalım, daralma, birbiri ardına gelen zamlara karşın bağıtlanan Grup Toplu İş Sözleşmesi çerçevesinde üyelerimiz yüzde 17 ila yüzde 29 arasında kıdeme göre değişen kıdem ve ücret zammı kazandı.      

            Bağıtlanan 25. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi’ne göre üyelerimiz 1 Nisan 2019 tarihinden geçerli olacak şekilde ilk altı ay yüzde 8, ikinci altı ay yüzde 4, takip eden aylarda ise enflasyon oranının altında kalmayacak şekilde kıdem ve ücret zammına kavuştu.

 

KIRMIZI ÇİZGİMİZ OLAN 4 MAAŞ İKRAMİYE AYNEN DEVAM

           

            Üyelerimizin büyük kararlılığı sayesinde 2013 yılında grev ile kazanılan yıllık 4 maaş ikramiye, 25. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri sırasında “kırmızı çizgimiz” olarak nitelenerek tartışma konusu haline bile getirilmeyerek aynen devam etti. Bütün bunlar haricinde sosyal yardımlara da yüzde 25 oranında artış uygulandı.

            Ülkenin derin bir ekonomik bunalımdan geçtiği bu dönemde imzalan 25. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi başta tekstil emekçileri olmak üzere bütün emek hareketine örnek teşkil etti.

TEKSİF BASIN BÜROSU

           

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 19. 20. 21. [»] [»»]