8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Yayın Tarihi : 08/03/2021

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Değerli Üyelerimiz,

1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tekstil emekçisi kadınların, hakları uğruna sonuna kadar mücadele etmesi ile doğan ve bizlerin de emek mücadelesinden ne olursa olsun vazgeçilmeyeceğini bu uğurda hayatını kaybeden emekçi kadınları anarak hatırladığımız “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, bir senedir içinde yaşadığımız pandemi koşullarında anlamını daha da perçinledi. Çünkü bu sürecin zorlu yollarında en çok kadın emekçiler yıprandı.

İlk olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılması ile 2020 Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ ilan edilen koronavirüs salgını sebebiyle küresel çapta bir sağlık ve ekonomi krizi yaşamaktayız. Çoğunluğun evlere kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde sizler, hayatınızı idame ettirmek adına canınız pahasına, bıkmadan, usanmadan özveriyle çalışmaya devam ettiniz.

Salgının ilk zamanlarından bu yana hissettiğimiz belirsizlik halinin sürmesi ve daha önce aşina olmadığımız bu virüsün aile bireylerimizi, yakınlarımızı, dostlarımızı bizden koparması hepimizi derinden etkiledi. İşte böylesi bir ortamda, pandeminin getirdiği maddi-manevi bütün yükleri cefakâr kadınlarımız sırtlandı. Kadınların rutin ev işleri ile eğitim-öğretimin uzaktan yürütülmesi, kreş ve bakımevlerinin kapanması sonucu evde ücretsiz bakım işlerinin artmasının yanı sıra ev içi şiddet ve istismar olaylarında da hem ülkemizde hem de dünya çapında ne yazık ki artış görüldü. Ayrıca ülke genelinde kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranları düştü. Kadınları adeta görünmez kılan bu süreçte, sendikalı olmanın önemini bir kez daha anladık.

TEKSİF çatısı altında, siz kıymetli üyelerimizin sağlık, mutluluk, huzur, barış ve refah içinde yaşaması en temel önceliğimizdir. Teşkilatımız; ayrımcılığa, şiddet ve tacize, emek sömürüsüne, çocuk işçiliğine, ötekileştirmeye, baskı ve yıldırmaya karşı her daim mücadele edecek, üyelerinin haklarını gözeterek gelecek kaygısı yaşamasına engel olacaktır.

TEKSİF’in Kıymetli Kadın Emekçileri,

Çalışma hayatı ve günlük hayat arasındaki koşturmacada yıpranmış, bedenen ve ruhen yorulmuş olsanız da gözlerinizdeki ışığın hiç sönmemesini temenni eder, şahsım ve Teşkilatımız adına Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutlarım.

Zor zamanların üstesinden geldiğimiz, sağlık ve umut dolu yarınlara…

Nazmi IRGAT

  Genel Başkan

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 16. 17. 18. [»] [»»]