8 MART KADIN İŞÇİLER KURULTAYI GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 08/03/2022

8 MART

KADIN İŞÇİLER KURULTAYI GERÇEKLEŞTİ

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye genelinde çeşitli işyerlerinde

çalışan 200 kadın üyemizin katılı ile 8 Mart 2022 günü Ankara’da coşkuyla kutlandı. Kadın İşçiler Kurultayında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan savunmasında şehit düşen ve iş cinayetlerinde hayatını kaybeden emekçilerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Açılış sunumunu sendikamız Eğitim Uzmanı ve Kadın Kolları Üyesi Sultan Gizem Küçükkömürler’in yaptığı Kurultayda sendikamız Kadın Komitesi Başkanı Zinnet DELİBAŞ konuşma yaptı. DELİBAŞ konuşmasında, 8 Mart gününün güzel bir kurultay havasında geçmesi fırsatını Teksif’li kadınlara sunan Genel Başkanımız Nazmi Irgat’a teşekkürlerini sundu. Konuşmasında kadına yönelik şiddet olaylarından da bahseden Zinnet Delibaş, kadınların eş, mesai arkadaşı, emekçi ama hepsinden daha önemlisi de anne olduğunu vurgulayarak “toplumu şekillendirecek sağlıklı bireyleri dünyaya getiren onları yetiştiren bizleriz. Hal böyleyken ülkemizde ne yazık ki hala kadın cinayetleri, kadına şiddet olayları, işyerinde psikolojik taciz gibi, tamamen acizlik belirtisi, toplum ahlakını derinden sarsan olaylar yaşıyoruz. Böyle haberleri duymaktan gerçekten çok sıkıldık, bunaldık. Oysa ki Türk kadını Milli Mücadelemizden bu güne, ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında büyük rol oynamıştır. Dün, Cepheye mermi taşıyan, yeri geldiğinde savaş meydanlarında eli silah tutan Türk kadını, dünyada bir ilk olarak göklerde savaş pilotu olmuş, bu gün de üretimden bilime, siyasete kadar hayatın her alanında yerini almıştır” dedi. Zinnet Delibaş konuşmasına, bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak son verdi.

            Kadın İşçiler Kurultayında, kadın emekçilere hitap eden Genel Başkanımız Nazmi Irgat, “sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum, Ankara’ya evinize, Teksif’imize hepiniz hoşgeldiniz” diyerek sözlerine başladı. Başta vatan savunmasında şahadete eren şehitlerimiz olmak üzere, iş cinayetine kurban verdiğimiz emekçiler ve cinayetler sonucu yitirdiğimiz kadınlara Allah’tan rahmet dileyen Nazmi Irgat, son olarak 2020 yılında Kadın İşçiler Kurultayının gerçekleşebildiğini söyleyerek, “ İki yıl önce ne olduğunu bile anlayamadan hayatımıza giren, Covid-19 salgınına, ne yazık ki binlerce kurban verdik. İşyerlerimizde çalışan mesai arkadaşlarımızdan, dostlarımızdan, hayat arkadaşlarımızdan da bu salgında hayat veda eden kardeşlerimiz oldu. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun” dedi.

            Ülkemizin kuzey komşuları olan Ukrayna ve Rusya arasında patlak veren savaşa da değinen Nazmi Irgat, “bütün dünya ve biz bu acımasız savaştan büyük bir ıstırap duyuyoruz. Bölge olarak savaşlardan, anlaşmazlıklardan, gerçekten çok sıkıldık. Her savaşta binlerce masum insanın öldüğü acı bir gerçektir. Zaten yıllardır, bir diğer komşumuz Suriye’de süren istikrarsızlıktan, ülkemiz de fazlasıyla etkilendi. Ülke ve millet olarak kol kanat gerdiğimiz Suriyeli sivil insanlara, sözde medeniyetin beşiği olan Yunanistan’ın nasıl insanlık dışı müdahalede bulunduğunu, boğularak ölsünler diye mültecilerin botlarını batırdığını İbretle izledik. Bu insanlık dramının bir an önce son bulması için,

Kendi işi olsun olmasın her siyasi krize müdahale eden Avrupa’nın da mülteci krizinde sorumluluk üstlenmesini bekliyoruz.

            Bu yılın sadece Ocak ayında 26 kadın cinayetinin işlendiğini belirten Genel Başkan Irgat, “kadına yönelik şiddet olaylarının içinde bulunan her kimse,

aciz ve ahlaksız kişidir. Bu olayları ne yazık ki toplumsal bir ayıp olarak görüyorum” diyerek, kadınların çalışma hayatında maruz kaldığı baskı, mobbing, mesleki eğitimde eşitsizlik gibi sorunlara da değinerek, Covid-19 salgından da en çok kadın istihdamının etkilendiğine dikkat çekti. Teksif Sendikası’nın cinsiyet ayrımcılığının her türlüsüne karşı durduğunu vurgulayan Nazmi Irgat, bu nedenle de Kadınlara Yönelik Şiddet ev Aile içi Şiddetin Önlenmesine Yönelik Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesini de son derece önemsediğini belirterek bu sözleşmeden ülkemizin tek taraflı olarak geri çekilmesi kararını da doğru bulmadığını ifade etti.

            Tarihteki Türk toplumlarının hem daim anaerkil yapıda olduğu söyleyen Nazmi Irgat, Anadolu kadınının daha 13. Yüzyılda Bacılar Teşkilatı adıyla bir yapılanma kurduğuna dikkat çekti. Kurtuluş savamızda kadınların olağanüstü büyük işler başardığını söyleyen Nazmi Irgat, “içinde bulunduğumuz pandemi döneminde Biontech isimli Covid aşısını bularak insanoğluna şifa kaynağı olan,

Dr. Özlem Türeci de Türk kadınının üstün maharetini dünyaya göstermiştir, kendisine şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

            Konuşmasında ILO 190 sayılı sözleşmenin öneminden bahseden Genel Başkan Nazmi Irgat, ILO 190’ın bir an önce imzalanarak yürürlüğe girmesinin çalışma hayatı açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti. Son dönemlerde ardı ardına gelen zamlar ile ülke ekonomisinin ve en çok da emekçilerin çok ağır şekilde etkilendiğini belirten Irgat, asgari ücrete gelen yüzde 50.51’lik zammın eridiğini söyleyerek, “ülkemizi bu hale getirenlere yine en net cevabı kadınlarımızın vereceğine inanıyorum” dedi. Nazmi Irgat ayrıca, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile yürütülen ve ülkenin en önemli toplu iş sözleşmesi olan 26. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin 22 Şubat itibari ile başladığını söyleyerek, “ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik durumu da gözeterek hiçbir hak kaybı olmadan, üzerine yeni haklar alacağımız Bir sözleşme imzalayacağımıza burada sizlerin huzurunda söz veriyorum. Türk-İş’in araştırmasına göre, bir ailenin yoksulluk sınırının 15 bin lira olduğu ülkemizde, Teksif Sendikasına hiçbir kardeşim mağdur olmayacaktır” dedi.

            Konuşmasına halk ozanımız Neşet Ertaş’ın “Kadınlar insandır, biz insanoğlu” deyişiyle son veren, Genel Başkan Nazmi Irgat bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü  kutlayarak, “bir insanoğlu olarak, siz değerli insanları en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Uzman Klinik Psikolog Hilal Doymuş’un “Mutlu Kadın Mutlu Aile”, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaye Burcu Yıldız’ın “ İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatında Kadın Çalışanların Hakları” eğitim programları ile devam eden Teksif Sendikası Kadın İşçiler Kurultayı gala yemeği ile son buldu.

 

                                                                                               TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 16. 17. 18. [»] [»»]