Gündem
Tarih : 26/02/2021

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

TÜRKİYE'DE CORONA VİRÜSTEN CAN KAYBI 73 ARTARAK 28 BİN 358 OLDU

Türkiye'de son 24 saate 73 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 28.358, günlük vaka sayısı 9.572, toplam vaka sayısı 2.674.766, günlük hasta sayısı 658 oldu.               

BAKAN KOCA: ÇİN AŞISI İÇİN HİÇBİR ŞEKİLDE ARACI FİRMAYA BİR KURUŞ İLAVE VERİLMEMİŞTİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP'nin Çin aşısıyla ilgili iddialarına ilişkin, Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı? Hiçbir şekilde aracı firmaya zerre kadar bir kuruş ilave verilmemiştir." dedi.

BAKAN SELÇUK'TAN OKULLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Okulların açılması ya da sınav yapılması, çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulu, sayın valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebilir." dedi.

MOBİL UYARI SİSTEMİ KURULUYOR

Afet ve acil durumlarda devreye girecek olan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi UYARSİS'in Kurulması ve İşletilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

               

EKONOMİ

EKONOMİYE GÜVEN ŞUBATTA GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Şubat ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 düşüşle 95,8 olarak gerçekleşti.

BAHÇIVAN: SANAYİCİLERİMİZ, YENİ NESİL FİNANSMAN MODELLERİNE YÖNELMELİ

Banka kredilerinin ideal bir finansman yöntemi olmaktan çıkmaya başladığına işaret eden İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Sanayicilerimiz, yeni nesil finansman modellerine yönelmeli" dedi.

İTO'DAN 'KADEMELİ NORMALLEŞME İSTANBUL'DAN BAŞLASIN' ÖNERİSİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, "İstanbul'da restoran ve kafelerin de dâhil olduğu hizmetler sektörüne verilecek en büyük teşvik, 1 Mart'ta kademeli normalleşmeye geçmek olacaktır." dedi.

FORD OTOSAN YILDA 800 BİN ARAÇ VE 250 BİN BATARYA ÜRETECEK

Ford Otosan'ın Kocaeli'deki elektrikli araç yatırımı ile yılda 800 bin araç ve 250 bin batarya üretiminin planlandığını belirten ÇED raporunu hazırlayan şirketin genel müdürü Hüsamettin Çoban, projenin tamamlanmasıyla 3 bin kişilik ek istihdam sağlanarak toplam istihdamın 10 bin 500 kişiye çıkmasının planlandığını söyledi.

 

POLİTİKA

ÇELİK'TEN 'ERMENİSTAN' AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Her zaman olduğu gibi tüm darbe girişimlerine karşıyız. Bölgemizde istikrarsızlaştırıcı olayların artmasını istemiyoruz. Ermenistan'daki darbe girişimi bölgesel istikrarsızlığı kışkırtan sonuçlar doğurur" açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU: 128 MİLYAR DOLAR AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "128 milyar dolarla ilgili açıklama doğru bir açıklama değil. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklamadır. 128 milyar dolar toz oldu gitti. Mademki dengelemek için kullanmış, esnafta yok, çiftçide yok, emeklide yok. Hiç kimsede yok, nerede bu para? Nereye gittiğini çıksınlar millete bir açıklasınlar." dedi

İMAMOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A 'İNAT' YANITI: 23 HAZİRAN'I HATIRLATIYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın, "Kanal İstanbul'u inadına yapacağız" sözleriyle ilgili değerlendirmesini soran gazetecilere, "İstanbul'la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, ben, 23 Haziran'ı hatırlatıyorum. İstanbul'la inatlaşılmaz. İstanbul, 1'den büyüktür. Nokta" yanıtını verdi.

BULDAN: FELAKETE SÜRÜKLENİYORUZ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bugünkü siyasi irade olan AKP hükümetinin sorunları askeri ve güvenlikçi politikalar ile çözme yönündeki anlayışını reddediyoruz. Geçmişten beri aynı politikalar izlendiğini fakat bir çözüme ulaştırmadığını daha da felaketlere sürüklediğini biliyoruz." dedi.

İYİ PARTİ'DEN FEZLEKE AÇIKLAMASI

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, "Önce fezlekelerin ne olduğunu göreceğiz. Sayın Genel Başkanımız ve milletvekillerimizle toplandığımızda her milletvekili arkadaşımız düşüncesini dile getiriyor, ortak karar alıyoruz. Bu partimizin ortak kararı oluyor. Teröre ilişkin fezlekelerde partimizin duruşu bellidir." dedi.

 

DÜNYA

DÜNYA GENELİNDE KOVİD-19 VAKALARI 113 MİLYONU GEÇTİ

Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 518 bine 341'e, vaka sayısı 113 milyon 532 bin 981'e ulaştı.

ERMENİSTAN BAŞBAKANI PAŞİNYAN KENDİNİ İSTİFAYA ÇAĞIRAN GENELKURMAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALDI

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını duyurdu.

ABD'DEN SURİYE'DE İRAN DESTEKLİ GRUPLARA HAVA SALDIRISI

ABD, Bağdat ve Erbil'deki roketli saldırılarla ilişkili olduğu düşünülen gruplarca kullanıldığı belirtilen bir hedefe hava saldırısı düzenledi.

 

SPOR

AZOTY CHEMİK 0-3 VAKIFBANK

VakıfBank, 2021 CEV Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında Polonya ekibi Grupa Azoty Chemik Police'yi deplasmanda 3-0 mağlup etti.

UNET E-WORK UYBA 3-1 ECZACIBAŞI VİTRA

Voleybol CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında Eczacıbaşı VitrA, deplasmanda İtalya temsilcisi Unet e-work UYBA'ya 3-1 yenildi.