Gündem
Tarih : 28/11/2023

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR 

 

GÜNDEM

OGÜN SAMAST HAKKINDAKİ DAVA DOSYASI BİRLEŞTİRİLDİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava dosyasının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki 11 sanıklı davayla birleştirilmesine karar verildi.

ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TUTUKLANDI

Sinan Ateş cinayetine ilişkin olarak yürütülen soruşturmanın dosya savcısı ile Ankara Başsavcısı Ahmet Akça'yı Orhun Haber isimli sosyal medya hesabını üzerinden hedef gösteren Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder tutuklandı.

BLOOMBERG: TÜRKİYE, TUTUKLU ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREVLİSİ METİN TOPUZ'U SERBEST BIRAKTI

ABD Bloomberg, 2017 yılında gözaltına alınan ve 2020 yılında FETÖ üyeleri ile irtibatı sağladığı ve yurtdışına çıkışları konusunda yardımcı olduğu iddiasıyla tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un serbest bırakıldığını ifade etti.

 

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI TARİHİ BELLİ OLDU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 1 Aralık'ta yapacak.

ÇALIŞAN EMEKLİYE İKRAMİYE İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Çalışan emeklilere de 5 bin TL ikramiyeyi içeren düzenleme 80 maddelik torba yasaya eklenecek. İkramiyelerin 15 Aralık'ta hesaplara yatırılması planlanıyor.

YILMAZ'DAN MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINA ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ücret artışlarıyla ilgili, "Adaleti sağlamalı, kaynaklarımızı denge gözeterek kullanmalıyız" dedi. Emekli maaşına zamla ilgili bütçe imkânlarını zorlayacaklarını belirten Yılmaz, "Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak" diye konuştu.

BAKAN ŞİMŞEK: CARİ AÇIĞI KALICI OLARAK AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programı ile dış ticarette önemli payı olan yüksek teknoloji ürünlerin üretimine güçlü destek sağlayacaklarını belirterek, "Cari açığı kalıcı olarak azaltmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

SABANCI'DAN HİDROJEN DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİNE YATIRIM

Sabancı Holding'in Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu Sabancı Ventures, son yatırımını İsviçre merkezli hidrojen depolama çözümleri şirketi GRZ Technologies SA'ya (GRZ) yaptı.

AVRUPA, ASYA VE AFRİKA DÜŞÜK KARBONLU ÇİMENTO PAZARI İÇİN OYAK VE TCC'DEN YENİLENEN ORTAKLIK

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, "OYAK Çimento'daki uluslararası ortağımız TCC ile ön mutabakata vardığımız anlaşma sonucunda ülkemize yaklaşık 740 milyon ABD doları tutarında nakit kaynak sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.

 

POLİTİKA

KURTULMUŞ: FİLİSTİN DEVLETİ KURULMADAN ORTA DOĞU'DA BARIŞ OLMAYACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Asya Parlamenter Asamblesi İcra Konseyi Toplantısı'nda, Filistin sorununun çözümü için 3 temel meseleye dikkat çekerek, "Başkenti Kudüs olan tam manasıyla hür, egemen, toprak bütünlüğü sağlanmış olan Filistin Devleti kurulmadan Orta Doğu'da barış olmayacak" dedi.

ÇELİK: NAZİLERİN YAHUDİLERE YAPTIĞI KATLİAMIN BİR BENZERİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen "insani araya" ilişkin, "Umarım 'insani ara' denilen, İsrail tarafından taktik bir mesele olarak görülen bu durum kalıcı bir ateşkese dönüşür." dedi.

TANJU ÖZCAN CHP'YE GERİ DÖNDÜ

CHP Parti Meclisi (PM) partiden ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın partiye geri dönmesine karar verdi. Özcan, "Baba evine döndüm." dedi.

ZORLU: 12 ADAYIMIZI BU HAFTA PAYLAŞACAĞIZ

İYİ Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, Eskişehir, İzmir ve Kahramanmaraş'ta belediye başkan adaylarını belirlediklerini söyleyerek, "Bu hafta da bir değişiklik olmazsa eğer 12 adayımızı vatandaşlarımızla paylaşacağız" dedi.

 

DÜNYA

GAZZE'DE ATEŞKES 2 GÜN UZATILDI

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

NATO'DAN GAZZE'DE İNSANİ ARANIN UZATILMASI ÇAĞRISI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsrail ile Hamas arasında Gazze'de dördüncü ve son gününe ulaşan insani duraklamanın uzatılması çağrısında bulundu.

 

SPOR

MHK BAŞKANI AHMET İBANOĞLU: "BAZI HAKEMLERİ DİNLENDİRME KARARI ALDIK"

TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, bazı hakemleri ilk yarı sonuna kadar dinlendirme kararı aldıklarını duyurdu.

EMS YAPI SİVASSPOR 3-3 TRABZONSPOR

Trendyol Süper Lig'in 13'üncü haftasında EMS Yapı Sivasspor ile Trabzonspor 3-3 berabere kaldı.