İKİNCİ KADIN İŞÇİLER KURULTAYI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 12/03/2019

İKİNCİ KADIN İŞÇİLER KURULTAYI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ

 

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sendikamızın düzenlediği ‘İkinci Kadın İşçiler Kurultayı’ Türkiye genelinde çeşitli işyerlerinden 120 kadın üyemizin katılımı ile Ankara’da coşkuyla kutlandı.

 

Ankara Anadolu Hotel DowntownHotel’dedüzenlenen 8 Mart etkinliğineTürkiye’nin dört bir yanından 120 kadın üyemizin yanı sıra, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Genel Başkanımız ve  Sendikamız Genel Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk-İş’e bağlı sendikaların genel başkanları ile H&M ve Asos markalarının temsilcileri de katıldı.

 

Açılış konuşmalarına geçmeden önce, yoğun programından dolayı etkinliğimize katılamayan IndustriALL Küresel Sendika Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Direktörü Christina Hajagos-Clausen’in, Küresel Sendika’nın kadın çalışanlara yönelik kampanyaları, cinsiyete dayalı şiddete karşı uluslararası düzenlemeler ve sendikalara bu konuda düşen görevlerden bahsettiği mesajı katılımcılara iletildi. Ardından söz alan Sendikamızın Kadın Komitesi Başkanı İstanbul Bölge Temsilcisi Zinnet Delibaş, tüm kadınların gününü kutlayarak kadına karşı şiddet, taciz ve ayrımcılığın olmadığı güzel günler diledi. Bir önceki sene kurulan Kadın Komitesi’nin bir yıl içinde yaptığı çalışmalardan bahseden Delibaş, böylesi bir etkinliğin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

 

Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Nazmi Irgat, kadın üyelerimizle bir arada olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, vatan savunmasında verdiğimiz şehitlere, iş kazaları sonucu yitirdiğimiz vatandaşlarımıza ve 2017 yılında elim bir trafik kazası sonucu hayata veda eden Türk Metal Sendikası üyesi 7 kadın işçiye Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı.

 

Kadına karşı her türlü cinsiyet ayrımcılığına, tacize, baskıya, ötekileştirmeye karşı olduğunu ifade eden Nazmi Irgat, kadınların çalışma hayatı ve sendikal hareketin olmazsa olmazı olduğunun altını çizerek, Teksif Sendikası’nın kadın temelli bir kuruluş olduğunu vurguladı.Ayrıca Irgat, kadın hakları ile ilgili hukuki düzenlemelerin uygulamasında yaşanan sıkıntılara da dikkat çekti.

 

Konuşmasının sonunda Irgat,Merkez Kadın Komitesi yanında, bütün şubelerden birer temsilci ile oluşturulacak Kadın Meclisi’nin de müjdesini verdi. İkinci Kadın İşçiler Kurultayı’nın gerçekleşmesinden büyük gurur ve heyecan duyduğunu belirtenIrgat, Kadın Komitesi ve Meclisin beraber çalışarak bütün kadın üyelerimiz adına iyi işler başaracağından emin olduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

 

Genel Başkan Nazmi Irgat’ın ardından, Konfederasyonumuz Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Türk-İş’in 1952 senesinde Bursa’da Teksif Sendikası ile kurulduğunu belirterek sözlerine başladı. 1857 yılında Amerika’da, eşit haklar elde etmek uğruna hayatını kaybeden 129 kadın işçininmücadelesi ile ortaya çıkan 8 Mart’ındünyanın her yerinde ve ülkemizde de kutlandığını belirten Atalay, “Gönül ister ki bu meseleyi bir gün değil, her gün ülke gündemine taşımak gerekir.” dedi. Ayrıca Türk-İş bünyesinde, çalışma alanlarının hepsinde çalışan kadınlar olduğunu, kadınsız Türk-İş gemisinin yürümeyeceğini ifade etti.Son günlerde tekrar dile getirilen kıdem tazminatı konusunda da nokta kadar geriye bir düzenlemeyi kabul etmeyeceklerinin altını çizdi. Çalışanların sorunlarını her zaman, her ortamda dile getireceğini vurgulayan Atalay, “Teksif Sendikası bu kurultaylara her sene devam edecek, kadın komitelerini daha da güçlendirecek.” diyerek sözlerine son verdi.

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın konuşmasının ardından kendisine Genel Başkanımız Nazmi Irgat tarafından, tüm Teksifli kadınlar adına hediye takdim edildi.

 

Açılış konuşmalarından sonra etkinlik programı Türk-İş Eğitim Uzmanı Hülya Uzuner Duransoy’un “Çalışma Hayatında Ayrımcılık” konulu sunumu ve sonrasında İzgören Akademi eğitmenlerinden Acun Erkuloğlu’nun “Öfkem Kontrol Altında” semineri ile devam etti.

 

Programın ikinci oturumunda, Gelincik Merkezi Başkanı Avukat Aslı Koçak Arıhan 6284 Sayılı Kanun, şiddet türleri, Gelincik Projesi ve kadınların yasal hakları hakkında bilgi verdi.

 

İkinci Kadın İşçiler Kurultayı, Genel Merkez Kadın Komitesi üyelerinin dilek ve temennilerini iletmesinin ardından Anıtkabir ziyareti ile son buldu.

 

 

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 19. 20. 21. [»] [»»]