IndustriAll Avrupa Sanayi Sendikası İcra Kurulu Toplantısı Helsinki’de Gerçekleşti
Yayın Tarihi : 27/11/2019

IndustriAll Avrupa Sanayi Sendikası İcra Kurulu Toplantısı Helsinki’de Gerçekleşti

 

            Üyesi olduğumuz IndustriAll European Trade Union -  Avrupa Sanayi İşçileri Sendikası İcra Kurulu Toplantısı 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşti.

            İcra Kurulu üyesi olarak Genel Başkanımız Nazmi IRGAT’ın katılım gösterdiği toplantıya eski bir sendika lideri olan Finlandiya Başbakanı Anitti RINNE’ninde ev sahibi olarak katılmasıyla 26 Kasım 2019 tarihinde başladı.

            İcra Kurulu’nun gündem maddeleri arasında yer alan “Asgari Ücret” konusu üzerine söz alan Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, “başta ülkemiz olmak üzere Avrupa’nın bir çok ülkesinde asgari ücret ne yazık ki genel ücret olarak algılanmaya başladı. Türkiye’de sendikal örgütlenme oranı yüzde 13 dolaylarındaki gibi düşük bir seviyedeyken, çalışanların büyük bir çoğunluğu asgari ücrete mahkum edilmek istenmektedir. Genel Sekreter Luc Triangle’nin de konuşmasında ifade ettiği gibi asgari ücretin küçük ve orta ölçekli işyerine uygulanması adeta gelenekleşerek farklı bir yapılanma ortaya çıkartmaktadır. Dahası, bu konuyla ilgili bir farkındalık yaratılmadığı için insanlar asgari ücreti bir sözleşme olarak görmeye başladılar. Türkiye’de asgari ücret, işçi, işveren ve hükümet heyetlerinden oluşan bir komisyon ile belirleniyor ve burada hükümetin katıldığı teklif belirleyici oluyor ve çok nadiren bütün tarafların uzlaşmasıyla belirleniyor. Bu durum şunu gösteriyor örgütlenmeye daha çok ihtiyacımız var, ancak bu şekilde ücretlerimizi toplu iş sözleşmeleri ile arttırabiliriz. Bu bakımdan IndustriAll Avrupa Sendikası’nın da inşaların örgütlenme haklarının kullanmasının yaygınlaşması için konunun takipçi olması gerekmektedir. Asgari ücretin düşük olması örgütsüz işyerleri ile örgütlü işyerleri arasında bir haksız rekabete de yol açmaktadır. Bu nedenle kısacası asgari ücretin toplu iş sözleşmesi sistemine zarar vermeden güçlendirilmesi gerekliliğine inanıyorum” diyerek sözlerine son verdi.

            Bölgelerin raporlarıyla birlikte üye sendikaların ve sektörlerin genel problemlerinin tartışıldığı iki gün süren Avrupa Sanayi İşçileri Sendikası İcra Kurulu 27 Kasım 2019 tarihinde sona erdi.

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 14. 15. 16. [»] [»»]