İşçi, işveren ve kamu “Birlikte Mümkün Türkiye” dedi
Yayın Tarihi : 11/10/2019

İşçi, işveren ve kamu

“Birlikte Mümkün Türkiye” dedi

 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu – TİSK tarafından kamu, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi.

Sendikamızı temsilen Genel Başkan Yardımcımız Sebahattin ÇETİN’in katıldığı Ortak Paylaşım Forumu’na Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, Uluslararası İşverenler Örgütü (IOE), Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Ekonomi Forumu (WEF) temsilcilerinin yanı sıra bakanlıklar, çeşitli kurumlar ve sendikalardan 400 davetli katıldı.

Forum’un sonuç bildirisinde 5 yılda 10 milyon fidanın toprakla buluşturulması, 2020 sonuna kadar 10.000 engelliye mesleki eğitimler verilmesi, 2023’e kadar konfederasyon/sendika yönetimlerinde en az 1 kadın üye bulunması, yaşlılara eğitim ve kapasite geliştirme platformu oluşturulması, ebeveynlere madde bağımlılığı eğitimleri verilmesi taahhütlerine yer verildi.

 

Dünyaya örnek, Türkiye’ye ölçek olacak Ortak Paylaşım Forumu (OPF), Türkiye’de ilk kez kamu, işçi ve işveren kuruluşlarını ortak bir amaç etrafında buluşturdu. Forum’da, toplumsal hayatta önemli yer tutan; kadın, engelli, çocuk, çevre ve yaşlılara ilişkin konular gündeme taşındı. 15 maddede toplanan öneriler arasında katılımcıların yaptığı oylamayla her başlık altında birer madde üzerinde mutabakat sağlanıp, hayata geçirilmesi yönünde taahhütte bulunuldu. Bu kapsamda, 2023 yılına kadar konfederasyon/sendika yönetim kurullarından en alt işçi temsilciğine kadar tüm kurullara en az 1 kadın üyenin seçilmesine karar verildi. Ayrıca, sendikalar her üye, işyerleri ise her çalışan için yılda birer ağaç dikmiş olacak. Bu çerçevede, beş yılda toplam 10 milyon ağaç dikilmesi sağlanacak.

Forum’a sendikamızı temsilen katılan Genel Başkan Yardımcımız Sebahattin ÇETİN, forumu son derece yaralı ve uygulanabilir olduğunu bulduğunu belirterek, almış olduğu inisiyatiften dolayı baştan TİSK olmak üzere Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve katkı sağlayan ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

 

Forum sonunda Türkiye’de tüm işyerlerinde uygulanacak 5 maddelik anlaşmaya imzalandı.

Madde 1-  Üye sendikalara bağlı işyerlerinde çalışan sayısı kadar ağaç dikilmesi. (Her yıl 2 milyon ağaç, 5 yılda 10 milyon ağaç)

Madde 2- Yaşlanmakta olan bireylere eğitim ve kapasite geliştirme platformu oluşturulması.

Madde 3- 2020 sonuna kadar 10 bin engelliye mesleki eğitimler verilmesi.

Madde 4- 2023 yılına kadar konfederasyon/ sendika yönetim kurullarından en alt işçi temsilciğine kadar tüm kurullarda en az 1 kadın üye bulunması.

Madde 5- Ebeveynlere Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Şube Birimi işbirliği ile madde bağımlılığı eğitimleri verilmesi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Sendikacılık kavramım genişletmek, sosyal konulan da dahil etmek istiyoruz. Biz burada çalışma hayatının aktörleri olarak bir araya gelip, çalışarak, bir mutabakata varabildiğimiz gösterdik. Bir yerden başladık ve bunun devamı gelecek. Bundan sonraki dönemde çok daha geniş bu perspektifte sendikacılık yapmak istiyoruz. Toplu sözleşme olmayan yerlerde de bu eylemler uygulamaya geçirilecek. Böylece kapsam genişleyecek. Toplu sözleşmeler zaten bu işin bir parçası" dedi.

11Ekim 2019 Cuma günü başlayan Ortak Paylaşım Forumu 13 Ekim 2019 tarihinde son buldu.

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 19. 20. 21. [»] [»»]