“SALGIN DÖNEMİNDE UYGULANAN SOSYAL POLİTİKALARIN YOL AÇTIĞI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” PANELİ ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 07/07/2021

“SALGIN DÖNEMİNDE UYGULANAN SOSYAL POLİTİKALARIN YOL AÇTIĞI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” PANELİ ÇEVRİMİÇİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in düzenlediği, “Salgın Döneminde Uygulanan Sosyal Politikaların Yol Açtığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çevrimiçi panel, 5 Temmuz 2021 tarihinde iki oturumla gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmalarını Genel Başkanımız ve TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER yaptı.

Genel Başkanımız Nazmi IRGAT konuşmasında; Türkiye’de salgının başından itibaren uzun süre kapalı kalan iş yerleri olduğunu, salgın boyunca yaklaşık 6 milyon işçinin kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması ile karşılaştığını ve nakdi destek aldığını, milyonlarca esnaf ve bağımsız işçinin de ciddi gelir kaybına uğradığını belirtti. Ayrıca Kod-29 uygulamasına ilişkin de konuşan IRGAT, “Yüz binlerce işçi bu şekilde tazminatsız işten atılmıştır. Özel sektörde örgütlenme mücadelesine girilen hemen hemen bütün iş yerlerinde Kod-29 adı altındaki uygulamayla büyük mağduriyetlere yol açıldı, işçiler tazminatsız ve işsizlik fonundan faydalanmadan işten atıldı. Şimdi yargıda ne kadar devam edecek onu da takip edeceğiz. Bu mağduriyeti giderecek önlemlerin de bir an önce alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen CANİKLİOĞLU, Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Onat ÖZTÜRK ve BASİSEN Eğitim Müdürü Dr. Bilal YANKIN’ın panelist olarak yer aldığı birinci oturumda, koronavirüs döneminde iş ve sosyal güvenlik hukuku açısından yaşanan sorunlara değinildi. 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Üyesi Şahin ÇİL, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman BAŞTERZİ ve Çalışma ve Toplum Dergisi Editörü Dr. Murat ÖZVERİ’nin panelist olarak katkı sunduğu ikinci oturumda ise, kısa çalışma ve ücretsiz izin döneminde geçen sürelerin hukuken değerlendirilmesi yapıldı.

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 14. 15. 16. [»] [»»]