TEKSTİL İŞÇİLERİNİN EMEK HAREKETİ TEKSİF’İN 60. YILI KUTLU OLSUN!!!!
Yayın Tarihi : 21/09/2022

TEKSTİL İŞÇİLERİNİN EMEK HAREKETİ

TEKSİF’İN 60. YILI KUTLU OLSUN!!!!

Türkiye’de emek hareket tekstil işçilerinin mücadelesi ile başlayarak TEKSİF Sendikası doğmuştur. Bu nedenle TEKSİF Sendikası’nın tarihçesi Türk Sendikacılık hareketinin başlangıcı sayılabilir.

Yarım asırdan uzun bir süredir tekstil emekçisinin hak ve emek mücadelesini veren

Teksif Sendikası, üyelerinden aldığı güçle Türk tekstil sanayiinde bugüne kadar örgütlü en büyük güçtür.

Esasında TEKSİF’in kuruluşu 1952 yılına dayanır. O dönemlerde yaygın olan işyeri sendikalarının birleşiminden bir federasyon olarak oluşan gelen TEKSİF’in ismindeki “F” harfi de federasyondan gelmektedir. TEKSİF’i kuran emek gücü aynı zamanda Türkiye’nin en büyük örgütlü gücü olan konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in de kurucusudur.

1961 Anayasası ile Milli Tip Sendikacılık başlamış olup, 21 Eylül 1962 yılında TEKSİF artık TEKSİF SENDİKASI adıyla Ankara’ya genel merkez olarak konumlanmış ve günümüze kadar faaliyetlerine Ankara’da bulunan genel merkeziden devam etmektedir.

TEKSİF’in 60 yılı dolayısıyla Genel Merkezimizde gerçekleşen törende Genel Başkanımız Nazmi IRGAT şunları kaydetti:

“Bugün ulu çınar TEKSİF’imizin 60. Yılını kutluyoruz. Esasen 1952 yılında temelleri atılan teşkilatımızın kurucuları olan büyüklerimizi, ağabeylerimizi saygı, hürmet ve rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun. Tekstil emekçilerine olan emek borcumuzu, ilk günkü ruhla, çalışma ve örgütlenme azmimizle sürdürüyoruz. Büyük Atatürk’ün temellerini attığı Türk sanayisi ilk olarak tekstil sanayisiyle başlamıştır. O nedenle tekstil emekçilerine hizmet bir borç olarak görüyor, tesktil emekçilerinin hak ve menfaatlerini daha ileri düzeylere taşıyabilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. TEKSİF’imizin 60. Kuruluş yıldönümünün başta bütün emekçilere, TÜRK-İŞ ailesine ve teşkilatımıza hayırlar getirmesinin diliyorum.”

 

 

#sendikalhaklar #ekmekbarışözgürlük #tekstilişçileri #60yıl #emekhareketi

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 19. 20. 21. [»] [»»]