TÜRK-İŞ BÖLGESEL ŞUBE BAŞKANLARI VE İL TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI AFYON’DA GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 11/10/2021

TÜRK-İŞ BÖLGESEL ŞUBE BAŞKANLARI VE İL TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI AFYON’DA GERÇEKLEŞTİ

Pandemi Döneminde Çalışma Hayatında Güncel Gelişmeler konulu “TÜRK-İŞ Bölgesel Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Toplantısı” 11 Ekim 2021 tarihlerinde Afyon’da gerçekleşti.

Programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr. Vedat BİLGİN, Afyonkarahisar Valisi Gökmen ÇİÇEK, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet ZEYBEK, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, Sendika Şube Başkanları ile temsilciler katıldı.

Programın açılışını TÜRK-İŞ Afyonkarahisar il temsilcisi Muharrem USLU yaptı.

Daha sonra kürsüye TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanımız Nazmi IRGAT geldi.

Genel Başkanımız IRGAT konuşmasında şu konulara değindi:

“Salgında kısa çalışma ödeneği alanlar oldu. Eğitimler yapılamadı. Yeni istatistiklere göre 2 milyon sendikalı var, örgütlenmenin önü açılmalıdır. Özelikle özel sektörde örgütlenme kolaylıkları umut ediyoruz. Ekonomi büyürken gelir dağımı adil olmamaktadır.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Ardından kürsüye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY çıktı.

Konuşmasında salgın döneminde sağlık çalışanları ile işçilerin büyük fedakârlıklarla çalıştığını belirten ATALAY, “TÜRK-İŞ Türkiye’de emeğin, sivil toplumun çalışma hayatının en önemli kurumudur. Ülkemizde son iki senedir çarklar dönüyorsa sağlık çalışanları ve işçiler pandemi döneminde büyük fedakârlıklarda bulundu. Biz salgın sürecinde yan yana çalışmak zorunda kalan insanlarız.” dedi.

Kağıt atık toplayıcılarının da bir çok problemi olduğunu belirten TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, “Sokaklarımızda kâğıt atık toplayıcılarına TÜRK-İŞ olarak ayrı bir hassasiyet ile yaklaşıyoruz. Kağıt atık toplayıcı çalışanlarına sağlık taraması ve koruyucu kıyafet yardımları ile destek olmaktayız. Üyelerimiz olmamalarına rağmen biz büyük bir aileyiz.” dedi.

ATALAY, kayıt dışı ve örgütsüzlüğün çalışma hayatı açısından çok önemli bir problem olduğunu belirterek, “Siyasi partinin, belediyenin, işverenin sendikası olmaz. TÜRK-İŞ işçinin ve tüm ülkenin sendikasıdır. Kayıt dışılığı kayıt içine alırsak sorunlarımızın %90’ını çözeriz. Evvela tüm siyasi liderler başta kendi ve çevrelerindekilerin işyerleri olmak üzere buraları örgütlenmeye teşvik etmelidir. Anayasal ya da başka bir düzlemde bu konulardaki sorunların çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Programa başlamadan önce gelen haber hepimizi derin bir üzüntüye soktu. Afyonkarahisar ilimizde bir okul servisinin kaza yaptığı ve ölenler ile yaralananların olduğu bildirilmiştir. Kazada vefat eden öğrencilerimize Allah’tan rahmet, yaralı öğrencilerimize acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyorum.”  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 “Pandemi Döneminde Çalışma Hayatında Güncel Gelişmeler” konulu eğitim programında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr.Vedat BİLGİN ise Bakan olduğu günlerde bir sorun olarak görülen kamu sözleşmesini başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Bakan BİLGİN, “Türkiye tarihinin son 50 yılında, belki de tüm sözleşme tarihinde kamuda bilhassa düşük ücretli işçilere en yüksek zammı gerçekleştirerek bu sözleşmeyi başardık. Bir işyerinde çalışanlar arasında ücret farkı ülkenin yaşadığı gelir dağılımı sorunların daha farklı bir düzeydeyse, daha göze batar bir düzeydeyse orada iş barışı olmaz. Yani bir yerde asgari ücretli işçi çalışıyor, orada asgari ücretliyle diğer işçiler arasındaki fark, mesafe, makas açılmışsa orada iş barışı olmaz. Önce düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz, ondan sonra yüzdelik zammı tartışabiliriz yada konuşabiliriz. Onun için biz en düşük ücreti alan işçilerimize seyyanen 4 bin liranın üzerinde bir zam yaparak onlara 4 bin liraya çektik. Ondan sonrada yüzdelik zammı konuştuk. Bu Türk kamu çalışma hayatında kamu işçileri açısından sadece bir ücret artışı değil bir sosyal dengenin kurulması açısından da önemli bir adımdır. Bunlar Türkiye’nin sosyal devlet imkânlarının gücünü ifade etmektedir ”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz KARADENİZ “Pandemi Döneminde Çalışma Hayatı” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Seminer Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Pamir BAŞER’in “Sosyal Güvenlikte Pandemi Etkisi” konulu sunumuyla devam etti. Son olarak Dr. Murat Özveri “Pandemi Sürecinde Örgütlenme” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 19. 20. 21. [»] [»»]