ZORLU'DA İŞÇİ KIYIMI
Tarih : 07/02/2014

ZORLU'DA İŞÇİ KIYIMI

 

   Denizli'de kurulu bulunan Zorlu Hometeks fabrikasında sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle 100'ü aşkın üyemiz işinden atıldı.

 

SEBEP: SENDİKALI OLMAK

   Genel Merkez Teşkilatlanma Dairesi ile Denizli İrtibat Büromuz tarafından ortaklaşa yürütülerek 23 Kasım 2013 tarihinde başlanan örgütlenme çalışmaları neticesinde işveren tarafından sendikalı olduğu tespit edilen 26 üyemizin işine son verildi.

İŞTEN ATMALAR DEVAM EDİYOR

   7 Ocak 2014 tarihinde 26 üyemizin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılmalarının ardından, TEKSİF çadırı 8 Ocak 2014 itibari ile kurularak emek direnişine başlandı.

            Bir yanda, işten atmalar karşısında yılmayarak TEKSİF'e üye olmaya devam eden Zorlu Hometeks emekçileri, diğer yanda ise işyerini sendikasızlaştırma mücadelesi veren işverenin üyelerimizi işten atmaya devam etmesi sonucu bu güne kadar 100'den fazla emekçi işsiz kaldı.

AMAÇ İŞYERİNE SENDİKA SOKMAMAK

   Ev tekstili üreten Zorlu Hometeks, üretimin konfeksiyon sınıfında olduğunu ve düşük kar ile yüksek piyasa rekabetini bahane ederek "sendika bu işyerinde olmaz yoksa üretime devam edilemez" şeklinde bir savunma yapıyor. Oysa ki işten atılan bütün işçiler yasal hak ve tazminatları verilerek gönderiliyor. Sendikamız daha önce HUGO BOSS fabrikasının örgütlenme sürecinde aynı tabloyu yaşamış, TEKSİF'i içeri sokmamak için her türlü maliyeti göze alan işveren tarafından işçilerin bütün hakları ödenerek işlerine son verilmişti. Bu durum da gösteriyor ki Zorlu Hometeks'de amaç belli: İŞYERİNE SENDİKA SOKMAMAK

İŞÇİLERE MOBBİNG UYGULANIYOR 

   Denizli İrtibat Bürosu Sorumlumuz Recep OKTAY, işyerinde sendika korkusundan dolayı son derece tedirginlik yaşandığını ifade ederek, işverenin tuvalet önlerine bile nöbetçiler dikerek işçilerin sendika üyesi olmaması için elinden geleni yaptığını kaydetti. Gerek işçi servisleri gerekse üretim alanında işverenin sendikasızlaştırma tedbirleri aldığını ifade eden Recep OKTAY, "her ne şekilde baskıya maruz kalırsak kalalım mücadelemiz devam edecek" dedi.

ZORLU'DA BAŞLAYAN AKIM BÜTÜN DENİZLİ'YE YAYILACAK

   Tekstil sanayinin önemli kentlerinden olan Denizli'de bulunan işyerlerinin hiçbirinde sendikalı işçi çalışmamakta. Bu durum işverenler arasında "Denizli'ye sendika bir kez girdi, bir daha giremez sokmayacağız" şeklinde dillendiriliyor. Zorlu'da yaşanan sendikal örgütlenme bütün patronları huzursuz ediyor. Denizli'de çalışan tekstil emekçileri günlük yasal sürenin çok üzerinde adeta "köle" gibi çalıştırılıyor. TEKSİF bu düzene dur demek adına Zorlu Hometeks örgütlenmesini başaracak ve bu akım bütün Denizli'ye yayılacaktır.

 

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5. 6. [»] [»»]