1 MAYIS COŞKUSU ALANLARA SIĞMADI
Tarih : 01/05/2019

1 MAYIS COŞKUSU ALANLARA SIĞMADI

 

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in almış olduğu kararla, sendikamız ve TÜRK-İŞ üyesi bütün sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Kocaeli’de coşkuyla kutladı. Yüzbinlerce emekçinin katıldığı 1 Mayıs kutlamalarına miting alanı yetmedi.

Başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak için 1 Mayıs kutlamaları bu yılKocaeli'degerçekleşti.

15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen kutlamalarda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAYtüm emekçilerin gününü kutladı.

 

Kıdem için Kocaeli'de olduklarını belirten ATALAY, şöyle devam etti:

 

"Bu alandan Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Bu alandan Meclis'e, kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin lira brüt ücret alan bir kardeşimiz 250 lira yemek parası, 250 lira yol parası, 3 bin 500 lira. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alacağı kıdem 86 bin lira. TOKİ'den alt gelir grubuyla ilgili en düşük 50 metrekarelik konut 116 bin lira. Kıdem ile ilgili olumsuz bir çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili nokta kadar geriye gidecek bir çalışma yapmayın. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor, duymamızı sağlıyor. Kıdem bizim görmemizi sağlıyor. Bazı art niyetli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara Allah daha da kazandırsın. Kıdemle ilgili 17 milyon çalışan var. Bu ülkede kıdemle ilgili olan insan sayısı 40 milyon. Bu ülkenin yarısıyız. Buradan bir daha sesleniyorum. Kıdemin nokta kadar geri gidişini aklınıza getirmeyin. Mevcut yapıya nokta kadar dokundurmayız. Fon diyorlar, Size de ailenize de buradaki genel başkanlara da bana da fenalık geliyor. Geçmişte fonların akıbetini biliyoruz. Fon lafını ülke gündeminden çıkartın, her ramazan ayı gibi her sene kıdemi ülke gündemine getirmeyin. İş yerlerinde verimimiz düşüyor, evimizde huzurumuz kaçıyor. Huzurumuzu bozmayın, verimimizi düşürmeyin. Buradan ülkeyi idare edenlere sesleniyorum, Kıdem bizim son kalemiz, 'nokta' diyecek başka bir şey yok, haberiniz olsun."

 

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorunun ne zaman çözüleceğinin merak edildiğini kaydeden ATALAY, "Bir yerden başlamak lazım. Belki tamamını halledemezsiniz ama bir yerden başlamak şart. Yaşı 45, emekli maaşı yok. İşe almıyorlar. Bu insanlar ne yapacaklar. Onun için emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir an evvel çözüm bulmak lazım." ifadelerini kullandı.

 

Sabah Taksim'de anıta çelenk koyduğuna değinen ATALAY, "Sene 1977, 34 tane arkadaşımızı katlettiler. Aradan 40 sene geçti. Kim yaptı hala belli değil. Bu alandan bir kez daha sesleniyorum, altını çizerek, 1977 katliamını kim yaptıysa kim arkasında varsa 12 Eylül'ün de 28 Şubat'ın da 15 Temmuz'un da arkasından onlar var. Görmemezlikten gelmeyin haberiniz olsun." diye konuştu.

 

            Alanlara sığmayan 1 Mayıs coşkusu kutlama programının ardından son buldu.

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

Foto Galeri
1 Mayıs Kutlamalarımız
1. 2. [»] [»»]