BAŞKANLAR KURULU GERÇEKLEŞTİ
Tarih : 01/04/2016

 

 

BAŞKANLAR KURULU GERÇEKLEŞTİ

       

        Sendikamız 21. Devre 3. Dönem Başkanlar Kurulu 31 Mart 2016 Perşembe – 1 Nisan 2016 Cuma tarihleri arasında Ankara’da Genel Merkez toplantı salonunda gerçekleşti.

        Sendikamız Genel Yönetim Kurulu ve çeşitli illerden katılan şube başkanlarının yanı sıra sendikamız uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen Başkanlar Kurulu’nun açılış konuşmasına Genel Başkanımız Nazmi IRGAT “bizler önemli ve zor bir görev ifa ediyoruz. Çünkü insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesini amaçlıyor, bunun için çalışıyor ve çaba sarf ediyoruz” diyerek başladı.Kararların hep ucuz emek sistemleri kurmak adına alındığını söyleyen IRGAT,“iktidar tarafındançalışanların lehine en ufak bir yaptırım göremiyoruz” dedi. 

 

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI ÇALIŞMA HAYATININ DİNAMİĞİNİ BOZAR

 

Siyasi iktidarın vaatleri içinde esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılması ve Özel İstihdam Büroları aracılığıyla işçi kiralayarak geçici iş ilişkisi kurmaya yönelik modellerinuygulamaya konmasının amaçlandığına vurgu yapan Genel Başkan Nazmi IRGAT,Özel İstihdam Büroları yasa taslağınınkomisyonlardan geçerek şu anda meclis gündeminde alındığını belirterek, bu konunun çalışma hayatının temel dinamiğini bozacak baştan aşağı yanlış bir uygulama olduğunun altını çizdi. 

Özel İstihdam Büroları aracılığıyla kurulacak geçici iş ilişkisinin kamu çalışanlarını fazla ilgilendirmediği için, kamuoyunda bu tehlikeye karşı bir bilinç oluşmadığına da dikkat çekti. Özel İstihdam Büroları ile ilgili olarak “ yapılmak istenen bu uygulama ‘mevsimlik tarım işçilerini güvenceli işe kavuşturacağız’ gibi söylemlerle çalışma hayatının genel gidişatını derinden etkilemek biri uygulamadır ve hayata geçmesi durumunda her sektördefirmalara istenildiği gibi işçi kiralama yetkisi verilecek.329 bin TL teminat mektubu getiren her kişi Özelİstihdam Bürosu kurarak işçi kiralama yetkisine sahip olabilecek” dedi.

Genel Başkan Nazmi IRGAT, Özel istihdam Büroları ile ilgili Türk-İş olarak hükümet kanadı ile yapılan girişim ve görüşmeler konusunda sendikamız şube başkanlarına bilgi verdi.

 

ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL TAŞERON PROBLEMİNİ ÇÖZMEZ

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından taşeronlara “müjde” olarak lanse edilen kadro verilmesi konusunda da fikirlerini paylaşan IRGAT, “bu konuyu gerçekten taşeron problemini çözecek bir formül olarak görmüyoruz. Özel Sözleşmeli personel adı altında kadroya üçer yıllık sözleşmeler ile şartlı olarak alınacak olan işçilerin istihdam garantileri ve örgütlenme hakları  olmayacak” şeklinde konuştu.

Konuşmasında  uzun yargı sürelerinin örgütlenmeyi engellediğine de değinen Nazmi IRGAT,yargı sürecinin yetki sürecini kesintiye uğratmasına karşı olduğunu dile getirirken, Türkiye’deki sendikal örgütlülüğün düşüşüne dikkat çekti. “Sendikalar olarak örgütlenme faaliyetlerimize önem vermezsek önümüzü göremeyiz, mücadelemizi yürütemeyiz” diyen IRGAT, ayrıca asgari ücretlilerin bir üst basmaktan vergilendirilmemeleri için gerekli yasal bir düzenleme yapılmasını beklediğini de belirterek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU’nun bu düzenlemeyle ilgili verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

 

TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİNDE İKRAMİYELER MÜZAKERE KONUSU BİLE OLAMAZ

Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile başlayan grup toplu iş sözleşmesi müzakereleri ile bilgi veren Genel Başkan Nazmi IRGAT, “bir önceki dönem grup toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde sürdürdüğümüz mücadelenin ne kadar yerinde olduğunu bugün bir kez daha anlıyoruz” dedi ve bir önceki dönemde grev ile alınanikramiyelerin ve hakların bu dönemdemüzakere konusu bile olamayacağınıvurguladı.

 

 

 

 

1 MAYIS İÇİN TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU KARARINI BEKLİYORUZ

 

Yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın kutlama programı için Türk-İş Başkanlar Kurulu kararına göre hareket edileceğini söyleyen Nazmi IRGAT, “bildiğiniz gibi ülkemizi sarsan hain terör saldırıları yaşadık. Bu nedenle milletimiz üzerinde terör tehdidi ve korku hakim. Bizler üyelerimizin can güvenliğini de düşünmek ve onu teminat olmakla mükellefiz. O bakımdan 1 Mayıs programına Türk-İş olarak en doğru şekilde karar vermeye uğraş veriyoruz” dedi.

 Genel Başkan Nazmi IRGAT, sendikamız şube genel kurulları sonucunda şube başkanlıklarına seçilenleri tebrik ederek sözlerine son verdi.

Çalışma raporlarını görüşerek çalışmalarını sürdüren 21. Devre 3. Dönem Başkanlar Kurulu Genel Yönetim Kurulu ve şube başkanlarının görüş ve önerilerinin tartışılmasıyla son buldu.

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 8. 9. 10. [»] [»»]