HUGO BOSS İŞÇİSİNE YAPILAN ZULME KARŞI KÜRESEL DESTEK
Tarih : 19/10/2015

HUGO BOSS İŞÇİSİNE YAPILAN ZULME KARŞI KÜRESEL DESTEK

 

            Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren Hugo Boss fabrikasında 2011 yılından bu yana devam eden mücadelemize üyesi bulunduğumuz IndustriAll Global Union'dan bir destek daha geldi.

            Hugo Boss yönetiminin en temel Anayasal hak olan sendikalı olma hakkına karşı gösterdiği direnç ve Teksif Sendikası üyelerine yönelik olarak başlatmış olduğu vardiya bölümlerinin değiştirmesi, grup ve ekip liderlerinin üyelerimize tehditler savurması, yapmadıkları işlerden dolayı tutanak tutması ve sendika karşıtı toplantılar düzenlemesi üzerine Sendikamız İzmir Şubesi Gaziemir Organize Sanayi Bölgesi girişinde basın açıklaması yaptı.

           

BASIN AÇIKLAMASINA BÜYÜK DESTEK

            İzmir Şubemiz tarafından yapılan basın açıklamasına Hugo Boss işçileri başta olmak üzere, IndustriAll Global Union Örgütlenme ve Uluslararası Kampanya Direktörü Adam Lee ile İletişim Sorumlusu Tom Grinter'in yanı sıra yanı sıra, Türk İş Ege Bölge Şube Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç, Sendikamızın örgütlü olduğu diğer işyerlerinden işçiler, SF Deri işçileri, konfederasyonumuz Türk-İş'e bağlı metal, kimya ve tekstil fabrikalarında örgütlü sendikaların yöneticileri, Belediye İş, TÜMTİS, Tez Koop İş, Türk Metal sendikaları yöneticileri ve diğer konfederasyonlara bağlı sendikaların yöneticileri destek verdi.

 

BİZ HAKLIYIZ BİZ KAZANACAĞIZ!

 

            Serbest Bölge önünde basın açıklaması yapan İzmir Şube Başkanımız Faruk Aksoy, Hugo Boss merkez yönetiminin sendikal haklara saygı duyma noktasında açıklamalarına rağmen, İzmir'de sendikalı işçilere baskı ve mobbinge devam edildiğini belirtti.

 

            Hugo Boss yönetiminin işçileri bölerek birbirine düşürmeye çalıştığını da ifade eden Aksoy "Hugo Boss İzmir yönetimi barışçıl ve diyalog önerilerimizin karşısında durarak süreci baltalamaya ediyor. Teksif Sendikası olarak üyelerimize yapılan baskıların son bulması ve atılan işçilerin işe geri alınması Hugo Boss işçilerinin sendikal haklara ve iş güvencesini kazancıya kadar mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

            İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy basın açıklamasına şu şekilde devam etti;

"2011 Ağustos ayında HUGO BOSS İzmir fabrikasında sendikal örgütlenmenin başlamasının

ardından kısa süre sonra başlayan sendika üyelerinin işten atılmaları ve sendika karşıtı

kampanyaların başlamış olması HUGO BOSS işçileri ile TEKSİF sendikasının Ege Serbest

Bölgesi önünde demokratik hak ve özgürlüklerimizi Kamuoyu oluşturabilmek için 178 gün

süren demokratik bir direniş sergiledik. Bu süreç içerisinde üyelerimize, sendikamıza itibarsızlaştırma ve demokratik tepkimizin engellenmesi gibi bir çok saldırıda bulunulmuştur.

Bu süreç sonrasında İzmir’deki Yerel Mahkemelerin ve Yargıtay’ın onayladığı HUGO BOSS

İzmir’de 20 ye yakın sendikal hakların ihlali ile ilgili sendikal tazminat ve işe iade kararı

kazanarak kamuoyuna haklılığımızı bir kez daha kanıtlamış olduk. Sendikamızın Genel Merkez yöneticilerinin ve birçok milletvekillerinin görüşme taleplerine rağmen HUGO BOSS İzmir yönetiminin olumsuz tavrı nedeniyle gerçekleşmemiştir. Bu sürede baskılar sürmüş, tespit edilen üyelerimiz hiçbir hakları ödenmeden iş akitleri fesih edilmiştir. Bağlı bulunduğumuz uluslar arası federasyonumuz Industri All Global HUGO BOSS Almanya

yönetimine bir mektup yazarak baskıların derhal sonlandırılması, işten atmaların durdurulması, sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymasına davet edilmiştir. Federasyonumuzun uluslar arası alanda başlatmış olduğu destek çalışmaları sonrası yine

sendikamızın partnerlerinden ( CCC ) Clean Clothes Campaing öncülüğünde barışçıl bir  çözüm için yaptığı çağrılar sonucu HUGO BOSS Almanya 2015 Nisan ayında Industri All Global Genel Sekreter Yardımcısı Kemal ÖZKAN ile yapılan toplantıda, işten çıkartılmanın

durdurulması, çıkartılan işçilerin işe geri alınması, sendikal hak ve özgürlükler konusunda

baskıların durdurulması ve HUGO BOSS’un tarafsızlığını ilan etmesi konusunda taraflar anlaşmıştır. Bu gelişmeler sonrası üye sayımızın artması HUGO BOSS işçilerinin sendikal haklarını kullanmak için sendikamıza müracaat etmesi, HUGO BOSS İzmir yönetiminin sendikal karşıtı kampanyalara devam ederek üyelerimizin vardiya bölümlerini değiştirerek grup ve ekip liderleriyle üyelerimize tehditler savurarak yapmadıkları işlerden dolayı kısa süre

içerisinde tutanak ve ihtarlar çekilerek, bazı müdürlerin bu olayı organize ederek işçilerin sendikaya üye olmamaları konusunda toplantılar yaparak baskılara ve mobbing’e devam etmektedir. Böylesi süreçlerde kutuplaşmaları arttırarak, işçiler arasına nifak sokarak işçilerin farkında olmadan kendilerine ve diğer arkadaşlarına zarar vermesine çalışılmaktadır. Kuşkusuz tüm işçilerin ortak paydası emektir. Sürecin en başından beri diyalog ve barışçıl bir çözüm içinde olmamıza rağmen, sendika olarak üyelerimizin haklarını koruma ve gözetme hakkımız vardır. HUGO BOSS İzmir yönetimi barışçıl ve diyalog önerilerimizin karşısında durarak süreci baltalamaya ve baskılara devam ettiği gerçeğidir. Endüstriyel ilişkiler sisteminde yaşanan krizler göstermektedir ki sorunlar diyalogsuz çözülmüyor. En iyi çözüm tarafların birbirleriyle yapıcı ilişki içinde hareket etmesidir. Teksif sendikası olarak üyelerimize yapılan baskıların son bulması ve atılan işçilerin işe geri alınması HUGO BOSS işçilerinin sendikal haklara ve iş güvencesini kazanıncaya kadar mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha haykırıyoruz. BİZ HAKLIYIZ BİZ KAZANACAĞIZ !"

 

INDUSTRIALL GLOBAL: HUGO BOSS YÖNETİMİNİ DAHA NET ADIMLAR ATMAYA DAVET EDİYORUZ

            Açıklamada IndustriALL Global adına konuşan Örgütlenme ve Uluslararası Kampanyalar Direktörü Adam Lee ise "Şirketler ya bizlerle çalışmayı kabul edip sendikal haklara saygı gösterecekler, birlikte yol alacağız ya da bizim mücadelemizle karışılacaklar. Burada ilginç bir durum var. Hugo Boss Genel Merkezi, Türkiye yönetiminin aksine sendikal haklara saygı gösteriyorlar ancak biz burada öğreniyoruz ki İzmir'de durum aynı değil. Hugo Boss burada gerçekleri söylemiyor. Bizim talebimiz, küresel davranış ilkelerinde olduğu gibi işçilerin temel haklarına ve sendikal haklara göstermelidir. Biz bu noktaya Hugo Boss işçilerinin mücadelesi sayesinde geldik. İşçilerin mücadelesi sayesinde bizimle masaya oturmak zorunda kalıyorlar. Bizler sizin mücadelesini uluslararası düzeyde yürütüyoruz. Hugo Boss artık sendikal nedenle işçi atamıyor ama biz daha net adımlar atmaya davet ediyoruz. İşçilerden aldığımız güçle Hugo Boss Genel Merkezi ile görüşmeye devam ediyoruz" şeklinde konuşarak Hugo Boss İzmir yönetimine çağrıda bulundu.

 

KARAKOÇ'TAN PARLAMENTO'YA ÇAĞRI

            Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç da eyleme destek vererek bir konuşma yaptı. Karakoç konuşmasında, Hugo Boss İzmir yönetimini Teksif Sendikası ile masaya oturmaya davet etti. Bu vesile ile  siyasetçilere de seslenen Karakoç "Gidip işverenleri dinlemesinler, emekçilerin dertlerini dinlesinler. Vaatlerini hayata geçirmesi lazım. Bizim örgütlenmede sıkıntılarımız var. Bunun ortadan kalkması için de parlamentoda gerekli yasal değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Huzuru da sağlamaları gerekmektedir. Bu ülkede artık akan kanın durması için, anaların ağlamaması için,işçilerin işsiz kalmaması için bir araya gelip gerekli yasal değişiklikleri yapmaları lazım" dedi.

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 8. 9. 10. [»] [»»]