Hugo Boss’da işçi katliamı
Tarih : 31/10/2011

 

BASIN VE KAMUOYUNA;

Hugo Boss’da  işçi katliamı                                                                           

 ALMAN MODA DEVİ OLARAK TANIMLANAN HUGO  BOSS EGE SERBEST BÖLGEDE 3500 ÇALIŞANIYLA ÜRETİM YAPMAKTADIR. ÇALIŞANLAR ANAYASAL VE YASAL HAKLARINI KULLANARAK TEKSİF SENDİKAMIZA ÜYE OLDULAR.

 TEKSİF SENDİKAMIZ TARAFINDAN ÖRGÜTLENME SÜRECİNİN BAŞLATILMASI İLE BİRLİKTE, ÇALIŞANLAR  NEREDEYSE NEFES ALAMAYACAKLARI BASKILAR ALTINA ALINMIŞTIR.

İNSANLARA SÜREKLİ HATA YAPTIKLARI SÖYLENİP SAVUNMALARI ALINIP İHTAR VERİLMEKTEDİR.

İŞTEN ÇIKARILAN  İŞÇİLERE İHBAR VE KIDEM TAZMİNATLARI ÖDENMEMEKTEDİR. İŞÇİLER ADETA  ROBOTLAŞTIRILMIŞ, DEPRASYON İLACI KULLANARAK YAŞAMAYA ÇALIŞAN  İŞÇİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR.                                                                                                                                             

İÇERİDEKİ BASKILARA SON VERİLMEDEN, İŞDEN ÇIKARILAN ON ÜÇ  ÜYEMİZ İŞ BAŞI YAPMADAN, SENDİKA VE SENDİKAL SÜRECE  SAYGI GÖSTERİLMEDİĞİ SÜRECE DİRENİŞİMİZ SÜRECEKTİR.

TÜRK-İŞ, KARDEŞ SENDİKALAR, ULUSLARARASI ÜYESİ OLDUĞUMUZ (ETUC), ÜYESİ OLDUĞUMUZ AYNI ZAMANDA DA GENEL BAŞKANIMIZ NAZMİ IRGAT’IN GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞINI YAPTIĞI (ITGLWF) KONFEDERASYON LARININ  DAYANIŞMALARIYLA İLE BU DİRENİŞİMİZ GENİŞLEYEREK DEVAM EDECEKTİR..

TEKSİF SENDİKASI, KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE YÖNELİK ENGELLEMELERİN KİŞİLER DEĞİL DEVLET ELİYLE ÖNLENDİĞİ HUKUK DEVLETİNE SAYGILIDIR.

ÜYELERİMİZİN  ANAYASAL HAKLARI OLAN SENDİKAYA ÜYE OLMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İŞVERENİN AKSİNE, İLLEGAL YOLLARDAN DEĞİL YASAL YOLLARLA KORUMAYA ÇALIŞMAKTAYIZ. ADALETE GÜVENİYORUZ.

BU HAKSIZ UYGULAMALARI ÖNLEMEK  ADINA İŞVEREN HAKKINDA CUMHURİYET SAVCILIĞINA HAKSIZ VEYA YASA DIŞI HER DAVRANIŞ İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

HUGO BOSS İŞVERENİNİ  SENDİKAMIZIN YÜRÜDÜĞÜ YOLDAN İLERLİYEREK YASALARA SAYGILI OLMASINI ,YASALARA AYKIRI DAVRANIŞLARDAN KAÇINMAYA DAVET EDİYORUZ.

PROTESTO METİNLERİNDE, İŞVERENİN HUGO BOSS İŞÇİLERİNE YÖNELİK İBASKI VE ŞİDDET İLE   İŞTEN ÇIKARMALARIN İNSAN HAKLARINA SAYGI DUYULAN BİR TOPLUMDA KABUL EDİLEMEZ EYLEMLER OLDUĞUNU VURGULUYORUZ.

İŞÇİLERİN SENDİKA ÜYESİ OLMASI İLE SENDİKAL TEMSİLİYETİNİN ULUSLARARASI YASALARCA KABUL EDİLMİŞ BİR TEMEL İNSAN HAKKI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA HATIRLATMAK İSTİYORUZ.

 BU ÇAĞRI; HUGO BOSS YETKİLİLERİNİN TEKSİF SENDİKASI İLE BİR AN ÖNCE DİYALOĞA GİRMESİ VE TÜM İŞLETME ÇALIŞANLARINA HAKLARINI ÖZGÜRCE KULLANMALARINI SAĞLAMASI İÇİNDİR.

 BU GÜNE KADAR SENDİKAMIZ VE ÜYELERİMİZ, SOĞUKKANLI VE SABIRLI BİR ŞEKİLDE İŞVEREN YETKİLİLERİNİN HUKUKA SAYGI NOKTASINA YAKLAŞACAĞINI VE YAPTIĞI HAKSIZLIĞI GİDERECEĞİNİ  İYİ NİYETLE BEKLEDİ.

ANCAK SON GELİŞMELER GÖSTERMEKTEDİR Kİ, HUGO BOSS İŞVERENİ YASA TANIMAZLIĞINI SÜRDÜRMEK VE HATTA HUKUKU KATLETMEK KONUSUNDA ISRARLIDIR.

HATTA İŞİN BOYUTUNU HAKARET BOYUTUNA KADAR YÜKSELTMİŞTİR.

SENDİKAMIZ, SADECE FABRİKA BİNASI ÖNÜNDE SÜRDÜRDÜĞÜ EYLEMİ, ARTIK GENİŞLETME VE BİR KAMPANYAYA DÖNÜŞTÜRME KARARINDADIR.   TÜRKİYE KAMPANYA SAHASI OLACAKTIR.

 ÜRETİM VE TÜKETİMDEN GELEN GÜÇ KULLANILARAK, HUGO BOSS’DA YAŞANAN HER ANLAMDAKİ HUKUKSUZLUK VE KURALDIŞILIK KONUSUNDA KAMUOYU BİLGİLENDİRİLECEKTİR.

GEREK SANAL İLETİŞİM AĞI VE GEREKSE ÜRÜN SATIŞ NOKTALARI SENDİKAMIZIN BU HUKUKSUZLUĞU TANITIM ALANLARI OLACAKTIR. TÜM ÜLKE VE DÜNYA KAMUOYU HUGO BOSS’UN MARİFETLERİNİ BİR BİR ÖĞRENECEKTİR.

 KENDİSİNİ YASALARIN DA ÜSTÜNDE GÖREN, EN TEMEL İŞÇİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ PERVASIZCA ÇİĞNEYEN HUGO BOSS İŞVERENİNİ YAPTIĞI YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE GERİ DÖNMEYE, ÜYELERİMİZİN SENDİKAL HAKLARINA SAYGILI OLMAYA BİR KEZ DAHA DAVET EDİYORUZ.

 AKSİ TAKDİRDE, ÜRÜN VE ŞİRKET İMAJINI YERLE BİR EDEN BU TUTUMLARI NEDENİYLE KARŞILAŞACAKLARI SORUNLARIN MÜSEBBİBİ  KENDİLERİ OLACAKTIR.

                              TEKSİF SENDİKASI İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

Basın Açıklamaları
1. 2. [»] [»»]